Ukončenie školského roka 2022/2023

Vážení rodičia, drahí kolegovia, zamestnanci a najmä vy, naši žiaci ZŠ a deti MŠ!

Ukončili sme školský rok 2022/2023, ktorý bol na začiatku ROKA v septembri,  nazvaný aj ROKOM OBNOVY. Obnovy seba – aby každý našiel sám seba v novej, lepšej podobe- v lepších vedomostiach, v zlepšení talentu-v športe alebo lepšom srdiečku. Už v stredu na vyhodnotení v KINE bolo jasné z množstva ocenených, že ste vyvíjali obrovské  úsilie počas celého roka – prácou  v učení, prípravou na súťaže, pomoci druhým, zlepšovaní sa v rôznych oblastiach.

Pán Boh nadelil naozaj každému iný talent, no vždy majte na pamäti, aby sme práve v rozmanitosti tvorili jednotu. Jednotu kolektívov, v ktorých vždy nájdete oporu. Dôkazom bol aj napr. nádherný Olympijský deň podporený nadáciou Slovenskej sporiteľne,  vaše triedne aktivity, oslavy patrónov, duchovné obnovy,  výlety, kde sa musíte rešpektovať navzájom. Pracovali ste na mnohých projektoch: siedmaci v projekte „HROU k lepším výsledkom, ôsmaci na projekte „PODPORY VEDY a TECHNIKY v spolupráci s Krakovom v rámci matematiky, cez informatiku ste pracovali na projekte pri vytváraní „Hračky s MicroBitmi", na fyzike, biológií na projekte “Cesta elektriny a obnoviteľné zdroje energie“, dokončujeme Školskú výukovú záhradu, zažili ste PROJEKTOVÉ dni v každej triede, podporili sme zbierkami našu Zaitunku v Ugande, odovzdali na Vianoce krabice PLNÉ Lásky, podporili a navštívili Charitný dom v Trstenej.. aktivít by sa dalo vymenovať ešte oveľa viac ...a to znamená, že nielen váš ROZUM, ALE AJ vAŠE SRDCIA MALI DOSŤ PODNETOV, ABY SA NAPĹŇALI... Všetkým oceneným vyslovujem preto úprimnú vďaku za angažovanosť a za vyvinuté  úsilie počas celého školského roka.

Drahí naši žiaci – vy všetci, aj tí, ktorí boli u nás prvý rok- noví žiaci , ukrajinskí žiaci.  Blahoželám všetkým ku dosiahnutým výsledkom, lebo iba každý sám vie, koľko úsilia sám musel vynaložiť, aby sa každý deň mohol do školy pripraviť. Buďte dobrými, buďte samými sebou, pozývajte medzi seba Ježiša a Nezabúdajte ani cez leto – že človek, kamarát má vždy prednosť pred mobilom – preto každý deň - najskôr niekto (človek, živý), potom mobil....seriály, počítačové hry sú čoraz lepšie a je veľmi ľahké stať sa od nich závislí, nezanedbávajte reálne žitie, čítajte, športujte, hrajte sa... neponáhľajte sa do  dospelosti zakázanými vecami, ktorých sa nasýtite v dospelosti dosť! Buďte prosím deťmi svojho veku, vo svojich túžbach stále deťmi, nie  frajerom navonok!  Nech neprinesiete  útrapy  a veľa bolestí hlavne vašim rodičom.

Zdravý človek má tisíc želaní, no chorý iba jedno....

Drahí naši zamestnanci, ekonómky, kuchárky, upratovačky, pomocníci i pán školník, vážení kolegovia – pedagógovia.

Máme za sebou náročný rok, ale ktorý nie je ? Svet sa mení rýchlejšie, než schopnosti človeka zmeny prijímať. Prijímame zmeny, a veci ktoré chceme zmeniť, neprídu zadarmo. Musíme na nich tvrdo pracovať! Výzvou nám je opäť nová reforma na ktorej už vlastne pracujeme novými metódami, inými formami učenia  a neustále prekračujeme svoju komfortnú zónu.....učíme sa,  šliapeme so silou a z Darov Ducha svätého, s  modlitbou... Niekedy človek nemá síl zaoberať sa inými, ani im pomáhať, má tisíc dôvodov myslieť výlučne na seba-tak ako napr. v lietadle, keď by sa niečo udialo, platí pravidlo, najprv nasadiť masku sebe, až potom deťom ...A  my vieme, prečo! Človek by nevládal pomáhať. Preto nastáva  čas chvíľku myslieť na seba, na svoj oddych, načerpať síl, pretože počas roka sa u nás stále niečo dej. A učiteľské povolanie si vyžaduje celého človeka. Prosím, načerpajte  OVOCIE DUCHA  podľa písma  Galaťanom „Ovocie Ducha je láska, radosť, pokoj, zhovievavosť, láskavosť, dobrota, vernosť, miernosť, zdržanlivosť. "

Vážení rodičia, dnes budete viac ako inokedy pracovať s emóciami – veď deti donesú vysvedčenia. Aká bude vaša prvá veta po privítaní dieťaťa? No s deťmi je to šialené – ťažké, súčasne milé- držia nás predsa pri živote! No majte na pamäti, že deti vnímajú živšie to, čo sa im zamlčí a deje okolo nich, ako to, čo sa im človek snaží výchovne povedať slovom! Vaše deti majú obrovskú silu!  Zdajú sa slabé a krehké, stále ich chceme všetci ochraňovať, no chcú sa sami naučiť, čo nevedia a to je pre každého rodiča veľmi ťažké pochopiť. Škola nikdy nezastúpi rodinu, môže byť nápomocná, môže byť blízka, škola môže byť ústretová aj milujúca,  no škola nikdy nezastúpi rodinu.

Preto vám prajem krásne rodinné zážitky, vyprosujem požehnanie na každý jeden prázdninový deň.

A na záver, ešte drahí naši deviataci! Odchádzate ako triedy, ktoré sa zapísali do školského života veľmi výrazne. v škole ste sa počas roka naučili mnohým zručnostiam, pochopili nové informácie cez vedomosti, cez učenie a zistili ste, že kto niečo robí, robí aj chyby. Nikto nie je úplne dokonalý  a pre  prístup k životu vás nikto nebude posudzovať iba na základe známok – nič v živote nebude iba na jednotku alebo na päťku. Neexistujú dobré a zlé riešenia– iba užitočné alebo neužitočné! Nech vaše rozhodnutia vychádzajú z čistého srdca.

Ako vám teda na záver 9. ročníka na katolíckej škole ešte radiť?  Ako rodič, ktorý vyprevádza dieťa na vlakovej stanici- zamávať, dať na čelo krížiť a vyslať tichú modlitbu- tak vám Pán Boh pomáhaj. Zostávate v našich srdciach.

Všetkým vyprosujeme požehnané leto.