Beseda s historikom

V stredu, 1.2.2023, našu školu navštívil kňaz, historik, HEDr. Ľuboslav Hromják, PhD. Žiakom, ale aj učiteľom priblížil životopis sv. Filoménky. Mladším žiakom ju predstavil ako princeznú, keďže pochádzala z kráľovského rodu a starším ako vzor pre mladých.

Sv. Filoménka si odmietla zobrať za muža cisára Diokleciána, preto bola mučená. Z následkov krutého mučenia bola zázračne uzdravená. Pokus utopiť ju s kotvou na krku sa tiež nepodaril, pretože anjeli Filoménku vyniesli na breh. Ani žiaden šíp najlepších strelcov ju nezasiahol, preto ju usmrtili sťatím hlavy.

Spomínaná svätá je veľká divotvorkyňa a o zázrakoch, ktoré sa neustále dejú tým, čo ju prosia o pomoc, rozprával vdp. Hromják.

Nech nás svätá Filoménka ochraňuje, pomáha a vyprosí nám nielen dar viery, ale aj silu nepoddať sa v ťažkostiach.