Šaliansky Maťko 2022/23

Ešte v predvianočnom čase sme si spríjemnili jedno popoludnie a venovali sme ho recitovaniu. Konkrétne sme si zorganizovali školské kolo súťaže v prednese slovenských povestí pod názvom „Šaliansky Maťko“.

Celoslovenská súťaž je organizovaná na počesť spisovateľa J. C. Hronského. Pojem Šaliansky súvisí s prvotným miestom jej konania, ktorým bolo mesto Šaľa. Druhý výraz Maťko bol daný podľa dňa,  kedy sa súťaž konala – na sviatok sv. Mateja, ktorý nasleduje hneď po dni  narodenia J. C. Hronského (23. 2. 1896). Naši žiaci prekvapili výberom povestí i náročnosťou textov. Aj keď trošku zaúradovala chrípka a žiakov bolo menej, výkony recitujúcich boli veľmi dobré. Na okresom kole nás bude reprezentovať Kristínka Reháková zo 4.A. Držíme jej  palce.