Vianočná akadémia 2019

Domov Domov Slovenský deň v ŠKD
Slovenský deň v ŠKD
Napísal Helena Štrbavá

V novom roku 2020 k nám zavítali do ŠKD dobrovoľníčky zo zahraničia: Béré (18) z Francúzka a Pellin (23) z Turecka. Prišli tu v rámci projektu organizácie OZ V.I.A.C. na 7 mesiacov. V ŠKD sú počas dvoch dní v týždni, cez ktoré sa venujú deťom, hrajú sa s nimi, no hlavne zlepšujú ich komunikačné schopnosti v anglickom jazyku.

Hneď v prvý deň sa im deti predstavili v angličtine a následne sme si zahrali niekoľko hier tiež v tomto jazyku.

Keďže sú na Slovensku po prvýkrát, chceli sme im trochu priblížiť našu krajinu. Jedno popoludnie sme si vyhradili práve na túto aktivitu. Deti si pripravili prezentáciu o Slovensku, ktorú im pomohla prezentovať a tlmočiť Katka Štrbavá – naša bývala žiačka.

Obliekla sa do tradičného oravského kroja a prezentovala nám tak nielen históriu odievania, ale aj súčasné Slovensko a Trstenú.
Celá táto aktivita bola uskutočnená pre deti obidvoch oddelení ŠKD a konala sa interaktívnou formou – či už prostredníctvom otázok a odpovedí, alebo videa o najkrajších kútoch našej krajiny a aj Trstenej.

Okrem tejto kolektívnej práce sme sa dozvedeli aj o konkrétnych slovenských mestách od žiaka Peťka Jagelčáka, ktorého prezentácia naše dobrovoľníčky veľmi upútala.

Nakoniec nám aj zatancoval odzemok, do ktorého sa rezko pridali Béré spolu s Pellin.

Keďže aj my sa chceme niečo dozvedieť o ich domovine, prisľúbili nám na ďalšie stretnutie prezentáciu o Francúzsku a Turecku.