Tajomstvo svätej omše

Viete, čo sa deje vo svätej omši? Chodíte si to tam len odstáť či odsedieť? Chodíte na svätú omšu len zo zvyku či povinnosti, lebo to kázala mama? Keď na väčšinu otázok odpovedali naši deviataci ÁNO, tak sme sa rozhodli pár hodín náboženstva zamerať na svätú omšu. Rozprávali sme sa o jednotlivých častiach sv. omše, vysvetľovali si úkony či postoje, aby si žiaci uvedomovali čo, kedy, ako a prečo robia.

Slová inšpirujú, ale príklady tiahnu, preto sme pozvali na besedu nášho pána kaplána Martina Tešlu. Priblížil žiakom svätú omšu z pohľadu kňaza – toho, ktorý má moc svojimi slovami premeniť chlieb a víno na Telo a Krv nášho Pána. Vo svojom rozprávaní si zaspomínal aj na časy, keď bol vo veku našich deviatakov. Povzbudil ich aj k častejšej svätej spovedi, k pristupovaniu na sv. prijímanie, aby sa nevzdávali tak ľahko tejto možnosti.

Ako poďakovanie za povzbudivé slová mu deviataci pripravili malú duchovnú kytičku, ktorú uvili zo svätých omší, strelných modlitieb, modlitby ruženca i dobrých skutkov.

Pán Ježiš sv. Gertrúde povedal: „Ubezpečujem ťa, že tomu, kto zbožne počúva sv. omšu, pošlem v posledných okamihoch jeho života toľko anjelov, aby ho posilňovali a chránili, koľkokrát bol zbožne na svätej omši!“ Veríme, že aj naša malá snaha priblížiť žiakom svätú omšu, prispela k tomu, aby ju žiaci zbožne a s radosťou prežívali.